Artykuły

Jak korzystać z toalety?

utworzone przez | 9 sie 2022 | Zdrowie

  1. Zawsze siadaj na sedes – używaj nakładek na deskę, żeby nie narażać się na bakterie i wirusy w miejscach publicznych – mikcja (siku) i defekacja (kupa) są związane z rozluźnieniem dna miednicy, a w pozycji na narciarza nie ma takiej możliwości i trzeba przeć, co oznacza regularne codzienne obniżanie narządów rodnych, pęcherza i odbytnicy.
  2. Zawsze używaj jakiejkolwiek podkładki pod stopy ok 15-20cm, tak aby kolana znalazły się wyżej niż biodra. Mięśnie dna miednicy inaczej są zaciśnięte, co oznacza, że będziesz musiał/a przeć. Parcie w trakcie mikcji i defekacji prowadzi do dysfunkcji zwieraczy, które mają się rozluźnić a nie rozciągać. Używając stołeczka pod stopy parcie nie będzie potrzebne.
  3. W trakcie mikcji i defekacji staraj się rozluźnić, oddychać. Możesz czytać ten post za każdym razem.
  4. Nie przyśpieszaj strumienia moczu i robienia kupy. Ciało wie lepiej. Twoim jedynym zadaniem jest rozluźnienie. Na początku może to zająć nawet parę minut.
  5. Jeśli już skończyłaś/eś i potrzebujesz użyć łazienki jako kryjówki, po prostu usiądź na zamkniętym sedesie.

Sedes uważam za jeden z najgorszych wynalazków, który pozbawia nas prawidłowej pozycji ciała do defekacji.

Natomiast z ankiety wynika, że większość z Was słyszała o stołeczku, ale tylko niecała połowa z Was go używa. Ta grupa osób nie rozluźnia w pełni mięśni dna miednicy i prawdopodobnie prze podczas wypróżniania lub sikania. To może spowodować chorobę hemoroidalną, dyssynergię zwieraczowo-wypieraczową, parcia naglące, nadreaktywny pęcherz, zaleganie moczu, szczeliny odbytu. Mogę tak jeszcze długo wymieniać, ale nie chcę straszyć. To tak niewiele, wszak kupa to imperatyw.