Mięśnie dna miednicy – świadomość ciała kobiety



Gdy oddajesz mocz – również się rozluźnij. W uproszczeniu prawidłowy mechanizm mikcji wygląda następująco: pęcherz się wypełnia jak balon wodą, ściany pęcherza (ściany balonu) posiadają receptory dające sygnał do mózgu – idź zrób siku, następnie, gdy jesteś gotowa i świadomie zdecydowana oddać mocz, mięsień wypieracz oplatający pęcherz bez Twojej woli kurczy się i wypycha mocz przez cewkę moczową na zewnątrz, a Ty w tym czasie świadomie rozluźniasz mięśnie dna miednicy. Gwarantuję, że nie będzie to możliwe, gdy będziesz sikać w przysiadzie, nie siadając na desce w toalecie publicznej np. na stacji benzynowej.
Wtedy musisz przeć z podwójną mocą, bo nie tylko zaciśnięte jest dno miednicy, ale również mięśnie zewnętrzne – pośladkowe oraz mięśnie ud. to może doprowadzić do osłabienia mięśni dna miednicy i podnieść ich napięcie spoczynkowe. Dlatego, staraj zawsze mieć ze sobą podkłady na deskę lub używaj papieru toaletowego. Ważną kwestią jest również, aby nie przetrzymywać moczu w nieskończoność. Skutkiem tego będzie rozciąganie pęcherza np. mam ważne spotkanie, więc pójdę do toalety dopiero za 3 godziny! Ważne jest też, aby nie chodzić do toalety na zapas, wtedy kiedy nie masz parcia na pęcherz np. przed wyjściem do pracy, przed wyjściem z pracy. To prowadzi do pęcherza nadmiernie pobudzonego i znacznie częściej będzie nam dawał o sobie znać, nawet jeśli nie będzie pełny.




Anatomia, funkcja, położenie w ciele mięśni dna miednicy
Warstwa powierzchowna składa się z:
- Parzystego mięśnia poprzecznego powierzchownego krocza – możesz poczuć jego pracę – usiądź wyprostowana – podłóż dłonie pod pośladki delikatnie spróbuj przybliżyć guzy kulszowe do siebie bez używania pośladków, zapracuj mięśniami, które są pomiędzy guzami.
- Mięsień opuszkowo-gąbczasty i kulszowo jamisty – dla nas ważne, bo odgrywają ogromną rolę podczas współżycia, leżą niedaleko łechtaczki. Biorą udział w odruchu zatrzymania moczu. Podczas seksu staraj się rozluźnić wejście do pochwy i zwieracz odbytu, jeśli współżycie jest dla Ciebie bolesne.
- Parzysty mięsień kulszowo-jamisty.
- Zwieracz zewnętrzny odbytu – zlokalizujesz go próbując powstrzymać bąka – on powinien dążyć do rozluźnienia.
Warstwa głęboka mięśni dna miednicy to:
- Parzysty mięsień dźwigacz odbytu (współpracuje z głównym stabilizatorem kręgosłupa mięśniem poprzecznym brzucha). Chcesz go poczuć? Połóż się na boku lub plecach na relatywnie twardym podłożu – wyobraź sobie, że masz tampon w pochwie i chcesz go delikatnie podciągnąć w stronę brzucha w stronę pępka UWAGA! Staraj się przy tym nie angażować zwieracza odbytu, pośladków, wewnętrznej strony ud oraz brzucha. Jest to najważniejszy mięsień jeżeli chodzi o wzmacnianie mięśni dna miednicy – to ona odpowiada za statykę naszych narządów – pęcherza, macicy, odbytnicy.
- Parzysty mięsień guziczny – tzw. atawizm po podwijaniu ogona jak jeszcze go mieliśmy, lecz jego wzmożone napięcie może prowadzić do bólów kości guzicznej!

Przeponę moczowo-płciową tworzy:
- Pojedynczy mięsień poprzeczny głęboki krocza.
- Zwieracz cewki moczowej – leżąc na plecach spróbuj wyobrazić sobie, że powstrzymujesz mocz, użyj 10% siły czyli bardzo delikatnie – wtedy włókna mięśniowe napną się. Niestety cały czas funkcjonują mity, gdzie należy wzmacniać mięśnie oddając mocz – TO WIELKI BŁĄD. W trakcie sikania powinnaś się rozluźniać – nie przyśpieszaj strumienia moczu, nie wypieraj go. Po prostu się zrelaksuj i pozwól sikom lecieć w ich naturalnym tempie – Twoje MDM będą Ci wdzięczne.
Oddech i jego praca czyli przepona miednicy
MDM współpracują z naszym oddechem i główną przeponą oddechową. Ruch dna miednicy jest analogiczny do ruchu przepony oddechowej. Połóż się na plecy i ugnij kolana. Połóż ręce w okolicy dolnych żeber. Kiedy bierzesz wdech główna przepona oddechowa obniża się tzn. jej ruch jest w stronę do miednicy, brzuch wtedy powinien się rozluźnić. W tym samym czasie MDM rozluźniają się, obniżają (ruch w stronę stóp) i rozchodzą na boki. Kiedy robisz wydech MDM zbliżają się do siebie i kierują w głąb ciała. Możesz to poczuć kładąc się na plecy / bok / brzuch – połóż palce na centrum ścięgnistym (czyli twardy punkt między pochwą a odbytem – tam często w trakcie porodu drogami natury dochodzi do nacięć krocza, aby nie doszło do pęknięcia zwieracza odbytu) i zacznij oddychać jakbyś chciała wziąć wdech w swoje palce w dolne partie brzucha. Poczujesz, że tkanka napiera na Twoje palce na wdechu i odpuszcza na wydechu. Oddychaj swobodnie, staraj się rozluźniać, a nie przeć.
Podsumowując, jest kilka elementów, o których od dzisiaj powinnaś pamiętać, które odmienią Twoje życie. 🙂
- Jeżeli masz nietrzymanie moczu, ciągłe parcie na pęcherz koniecznie zgłoś się nie tylko do ginekologa ale także do fizjoterapeutki uroginikologicznej lub osteopatki, zajmującej się uroginekologią. (Piszę w formie żeńskiej, bo są to prawie w stu procentach kobiety).
- Pamiętaj o technice kichania, moje pacjentki widzą ogromną różnicę. 🙂
- Naucz się prawidłowego skurczu i rozluźnienia mięśni dna miednicy.
- Zmień nawyki w toalecie, zacznij używać stołeczka – postaraj się nie przeć w trakcie robienia kupy lub oddawania moczu.
- Zacznij oddychać przeponą – świadomie – to rozluźnia i odstresowuje, ale też “masuje” nasze jelita.
- Świadomie aktywizuj mięśnie dna miednicy, gdy dźwigasz, schylasz się po dziecko, pamiętaj, że one jako pierwsze w prawidłowym timinigu mięśniowym włączają się do pracy.
- Urodziłaś? Przygotowujesz się do ciąży? A może już jesteś w ciąży? Pamiętaj, że czasami jedna wizyta u fizjoterapeutki uroginekologicznej może wiele zmienić.
- Nigdy nie jest za późno na zmiany, pacjentki, które do mnie trafiają często zapisują następnie swoje mamy – cieszę się ogromnie, że świadomość ciągle rośnie wśród naszych pacjentek, chociaż prawdopodobnie ten artykuł może być nowością dla wielu z Was.