Trening w ciąży i postawa

Jesteś w ciąży i chcesz zacząć aktywność fizyczną lub kontynuować swój ukochany sport, ale nie wiesz na co zwrócić szczególną uwagę, bądź czego zdecydowanie nie powinnaś robić? Planujesz ciążę i chcesz się do niej dobrze przygotować, aby Twoje ciało było gotowe do nowego wyzwania jakim będą kolejne dziewięć pięknych miesięcy?
Zapraszam Cię do lektury, jestem fizjoterapeutką uroginekologiczną i opowiem Ci, co jest kluczowe w każdym trymestrze na poszczególnych etapach tej wspaniałej wędrówki do porodu.
Zacznijmy od przygotowania do ciąży. jeżeli masz taką możliwość to skonsultuj się z fizjoterapeutą uroginekologicznym w przypadku jakichkolwiek dolegliwości bólowych w obrębie miednicy bądź mięśni dna miednicy. Ta część ciała przyjmie w kolejnych miesiącach najwięcej zmian, zatem Twój komfort przed, powinien być na najwyższym poziomie.

Jeżeli masz niedoleczone kontuzje, urazy warto skonsultować się z fizjoterapeutą bądź osteopatą, aby dobrać program ćwiczeń lub poprowadzić terapię, często jedno spotkanie może wiele zmienić. Pamiętaj, że do owych specjalistów możesz udać kiedy tylko chcesz podczas ciąży. Zapoznaj się z ćwiczeniami mięśni dna miednicy, ukażą się one w kolejnych artykułach na blogu strony eeny meeny.

Pamiętaj o kilku kluczowych zasadach w podczas jakichkolwiek ćwiczeń w ciąży:
- Jak intensywny powinien być wysiłek – tak abyś mogła swobodnie rozmawiać, zadyszka nie jest wskazana.
- Każdy trening powinien zawierać ćwiczenia wzmacniające mięśnie odpowiadające za Twoją postawę, delikatny stretching, zwłaszcza klatki piersiowej i nóg.
- Ciąża to nie jest czas wyzwań w temacie ćwiczeń – jeśli widzisz, że ćwiczenie jest za trudne pomiń je.
- Unikaj długiego stania bez ruchu, ćwiczeń na jednej nodze, jeśli masz problemy z równowagą lub ból w spojeniu łonowym
- Na koniec treningu połóż się na boku lub plecach i zrelaksuj przy przyjemnej muzyce.
- Pamiętaj, że ćwiczenia w grupie są wspaniałe, ale to że sąsiadka może wykonać dane ćwiczenie bez wysiłku nie znaczy, że Ty też musisz, słuchaj swojego ciała.
- Ważna jest pozycja wyjściowa w ćwiczeniach, unikaj przeprostów w łokciach i kolanach, wyobraź sobie, że chciałabyś być wyższa kilka centymetrów, w klęku kolana umieść pod biodrami, nadgarstki pod barkami.

